5 tipů pro lepší regeneraci po sportu

Po náročném tréninku se často setkáme s bolestmi svalů. Aby nedošlo k jejich poškození či úbytku, je třeba jim dopřát dostatečný čas na regeneraci. Pojďte se s námi podívat na pět tipů, jak regeneraci po sportu urychlit a zefektivnit.

1. Sauna a masáže

Masáže zlepší krevní oběh a uvolní napjaté svaly. Pokud si dopřejete po intenzivním výkonu profesionální masáž, bolesti svalů eliminujete na minimum. To je také důvod, proč si profesionální sportovci najímají vlastní maséry. Běžný člověk ale nemá prostředky ani čas zajít na masáž třikrát týdně, a tak si musíme občas pomoct sami – k tomuto účelu výborně poslouží různé masážní válce, podložky nebo přístroje, se kterými si lze uvolnit svalstvo svépomocí. Klasické masáži od profíka se však nevyhýbejte a zajděte si na ni alespoň jednou měsíčně.

Podobné účinky na tělo má také sauna. V jejím teplém prostředí se svaly prohřejí a uvolní. Sauna má také pozitivní účinky na pokožku a dýchací cesty. A pokud ji zkombinujete s ledovým ochlazovacím bazénkem, budou vaše svaly skvěle zregenerované, a navíc předejdete tvorbě celulitidy a zpevníte kůži.

2. Dopřejte si kvalitní spánek

Základem odpočinku je spánek. Ten je zároveň nejlepším lékem na bolavé svaly. Během spánku totiž tělo produkuje růstové hormony, které pomáhají s obnovou buněk a opravují poškozené tkáně. V tomto ohledu je důležitá i délka spánku. Zde platí, že čím déle budete spát, tím lépe se svaly a další tkáně v těle zregenerují. 

Pokud máte problémy s nespavostí nebo se ráno budíte rozlámaní a neodpočatí, je třeba problém řešit. Pravděpodobně se jedná o špatné návyky před spaním jako je sledování televize či jiných obrazovek produkujících modré světlo, nedostatečně vyvětranou místnost s vysokou teplotou nebo nekvalitní postel. Pořádný rám, zdravotní matrace a rošt jsou základ. Nezapomeňte ani na anatomický polštář a kvalitní celoroční přikrývku. 

3. Slyšeli jste o červeném světle?

Červené světlo je užitečnou pomůckou při regeneraci po tréninku. Terapie červeným světlem vyvolává přirozený biostimulační účinek v lidské tkáni, což znamená, že se buňky začnou rychle obnovovat. Červené světlo neúčinkuje pouze na svaly, ale také na kůži. Zvyšuje totiž vlastní produkci kolagenu, takže se zvyšuje pružnost pokožky a zpomalí se její stárnutí. Dobře působí také jako prevence proti celulitidě. 

4. Pestrá strava a vitamíny

Vyvážený a pestrý jídelníček není jen klišé – je to něco, co je nezbytné pro celkové zdraví člověka. Pokud v jídelníčku některá z důležitých složek chybí, vždy se to projeví navenek. Jinak tomu není ani při regeneraci svalstva. Zejména po tréninku je nutné doplnit dostatek bílkovin, které slouží jako stavební jednotky pro nové buňky. Pro správný rozklad bílkovin je nezbytné doplnění vitamínů a minerálů. K tomu mohou pomoci komplexní vitamínové doplňky stravy a pití minerálních vod po cvičení. Minerálky navíc pomáhají doplnit tekutiny – zejména při zvýšené fyzické námaze bychom na pravidelný pitný režim neměli zapomínat a příjem vody musíme přizpůsobit výdeji. Každý den vypijte minimálně 2 litry tekutin. 

5. Protáhněte se

Cesta ke správné regeneraci svalů vede paradoxně přes pohyb. Před samotným cvičením se protahuje většina sportovců. Protáhnete si svaly i po něm? Pokud ne, začněte. Strečink zmírní svalové napětí a svaly výborně uvolní, díky čemuž nedochází k jejich bolestem. Na protažení po cvičení je skvělá jóga či pilates. Nezapomínejte ani na pravidelnost – čím pružnější svaly jsou, tím méně se při cvičení poškozují.