Jak sedět u počítače zdravě?

Dnešní doba nahrává sedavému životnímu stylu. Při dlouhodobém sezení v nevhodných pozicích může docházet k nepříjemným bolestem pohybového aparátu. Zejména pokud se vaše zaměstnání neobejde bez počítače a vy u něj trávíte více než 4 hodiny denně, je velmi důležité se u něj naučit správně sedět. To úzce souvisí také s pořízením správného nábytku do pracovny, který ergonomické sezení podpoří. Uvidíte, že když dodržíte několik základních kroků, uleví se nejen vaší páteři, ale zmírní se i bolesti hlavy, rukou nebo nadměrná únava.

Nejčastější potíže spojené se sezením u PC

Zejména bolesti zad patří mezi nejčastější a nejznámější projevy nevhodného sezení u počítače. Nicméně pokud je práce s PC hlavní náplní vašeho zaměstnání, zaděláváte si nesprávnou pozicí u stolu na řadu dalších zdravotních problémů. Jaké to jsou?

  • Únava očí, která může vést až ke zhoršení zraku
  • Bolesti hlavy, migrény, závratě
  • Dlouhodobá nadměrná únava
  • Špatné prokrvení dolních končetin a s tím spojené otoky, křeče a křečové žíly
  • Syndrom karpálního tunelu a takzvaný „tenisový loket“
  • Oslabené svaly na rukou a jejich bolesti
  • Bolesti krční páteře a ramen, celé páteře, záněty šlach a svalů v oblasti ramen

Pravidlo pravých úhlů

Toto pravidlo je nejdůležitější. Je třeba jej znát, pochopit, a hlavně dodržet při nákupu vhodného nábytku do pracovny. Pravé úhly jsou celkem tři. Ten první se nachází mezi paží a předloktím, loket je tedy ohnutý pod úhlem 90°. Druhý pravý úhel je mezi trupem a stehnem. Ten poslední pak v oblasti kolene mezi stehnem a lýtkem.

Vyberte si správný stůl i židli

Abyste mohli dodržet pravidlo pravých úhlů, je nutné si vybrat vhodný stůl a židli. Výška stolu závisí na vaší tělesné výšce a délce nohou. Obecně by měl být stůl vysoký 62-82 centimetrů. Pokud si nejste jistí, jakou výšku zvolit, nebo jste nenašli vhodný rozměr přímo pro vás, jistě oceníte ergonomický polohovací stůl.

To samé platí i pro židli. Zvolte raději výškově nastavitelnou s ergonomickou opěrou zad, hlavy a rukou. Kvalitní židle je opravdu velice důležitá a není dobré její výběr podcenit. Vyzkoušejte si přímo na prodejně, jak vám sedí a zda je vám pohodlná. Pokud jste nižšího vzrůstu, může se stát, že ať se snažíte sebevíc, nemáte při sezení buďto pravé úhly, nebo nohy na zemi. To lze velice snadno vyřešit vhodnými ergonomickými podsedáky na židli či podložkami pod nohy.

Nezapomeňte na myš a klávesnici 

Také myš a klávesnice hrají důležitou roli v předcházení zdravotních problémů. Právě tyto dva přístroje mohou zpravidla za vznik syndromu karpálního tunelu, záněty a bolesti šlach v zápěstí, či za bolesti celých rukou. Investujte tedy do ergonomické myši, případně do speciální podložky pod ni, která udrží vaše zápěstí v ideální poloze. Stejně tak vhodná klávesnice s upraveným rozpoložením kláves a opěrkami je správnou volbou. Jestliže používáte obyčejnou klávesnici, nechte alespoň zaklopené „nožičky“.

I počítač je nutné správně umístit

Monitor počítače má také své místo. Je častým zvykem jej umísťovat šikmo do rohu stolu, aby zabíral co nejméně místa. To je však velká chyba, protože abyste se na něj mohli dívat, musíte mít nepřirozeně otočenou hlavu, krk, popřípadě celá záda. Obrazovku tedy postavte přímo před sebe tak, aby od ní vaše oči byly ve vzdálenosti 40-60 centimetrů. Horní okraj monitoru by měl být kolmo s vaším čelem. Toho lze docílit buďto stolem se speciální poličkou, díky které je obrazovka výš, nebo speciálními držáky. Ty se bez vrtání či lepení jednoduše připevní k desce stolu a váš monitor si nastavíte přesně do ideální pozice. Dbejte i na správné nastavení jasu a kontrastu, ulevíte očím a předejdete únavě a bolesti hlavy.

Pozor na notebooky

I přes jejich velkou oblíbenost nejsou notebooky rozhodně nic ergonomického. Dobře vám poslouží pro příležitostné využití, avšak k několikahodinové práci na denním pořádku se nehodí. Umístění klávesnice a monitoru je příliš blízko u sebe, proto nelze dodržet podmínku vzdálenosti monitoru nebo pravého úhlu lokte zároveň. Jestliže vám notebook vyhovuje hlavně díky jeho mobilitě, určitě si k němu pořiďte alespoň speciální stojan a externí klávesnici. Tyto pomůcky pak využijete při delší práci u PC.

Shrnutí – jak tedy vypadá ucelená ergonomie?

  • Protažení a dostatečný pohyb během pracovního dne
  • Dodržování přestávek a občasný pohled do dálky pro úlevu očím
  • Správné sezení na židli 
  • Vhodná ergonomická židle a její správné nastavení
  • Výběr vhodného pracovního stolu a jeho správná výška
  • Odpovídající vybavení kanceláře a jeho správné rozmístění v prostoru