Co si sbalit pod stan za oblečení?

Cestování „na divoko“ s přespáním ve stanu a večeří z ohniště má své jedinečné kouzlo a dokáže z obyčejného výletu vytvořit nezapomenutelné okamžiky. Nese s sebou také nižší komfort a musíme počítat například s nepřízní počasí. To vše jde ruku v ruce s volbou vhodného oblečení na stanovačku. Pokud letos vyrážíte s rodinou či přáteli kempovat, pojďte se s námi podívat, co si rozhodně pořídit a vzít s sebou, abyste si výlet užili bez zbytečných komplikací.

Určitě není nutné zmiňovat, že do přírody se hodí jiný typ oděvu než například do města. Při pobytu venku vás může zastihnout déšť, chladno i velké horko. Při výběru následujících oděvů i obuvi je tak nejlepší sáhnout po funkčních a sportovních kouscích. Kvalitní oděv vás ochrání před vnější vlhkostí, jsou prodyšné a dobře odvádí pot.

Dlouhé kalhoty jsou v přírodě nepostradatelné

Při kempování se rozhodně neobejdete bez dlouhých kalhot. Díky nim se alespoň částečně vyhnete klíšťatům, štípancům od komárů a nohám poškrábaným od popadaných větví. V případě nepřízně počasí vás také zahřejí. Druh kalhot však závisí na počasí a ročním období. Pokud jedete stanovat uprostřed léta při tropických teplotách, oželte alespoň přes den pozitiva dlouhých kalhot a vyměňte je za kraťasy, jinak hrozí přehřátí organismu!

Myslete na dostatek spodního prádla i ponožek

Čisté spodní prádlo je základ každého dne, a to i na dovolené pod stanem. Ať už se plánujete sprchovat v kempu nebo umýt v přírodě, nezapomeňte si jej přibalit, přijde vám vhod. To samé platí pro ponožky. Těch si sbalte o něco více. Budete je totiž potřebovat také v případě, že si promáčíte boty při dešti nebo při brodění potoka.

Pokrývka hlavy vás ochrání před sluncem

Do povinné výbavy patří také pokrývka hlavy. Proutěný klobouček nechejte ale doma a vezměte s sebou raději sportovní látkovou kšiltovku. Ta má několik výhod. V první řadě ochrání vaši hlavu před přímým sluncem. Kromě hlavy ale ochrání i váš zrak, ne vždycky jsou totiž při turistice sluneční brýle komfortní. V případě opravdu vysokých teplot je dobré čepici namočit v potoce a nasadit si ji na hlavu mokrou.

Pevné boty jsou základ pro turistiku i procházky

Naprostým základem každého outfitu do přírody jsou kvalitní boty vhodné pro turistiku. Obuv musí být pevná, spolehlivá a odolná. Jestliže se pohybujete častěji v náročnějším terénu, užijete kotníkové boty s tvrdou mezipodešví. Pro turistiku u nás v Česku a v podobných podmínkách si vystačíte s dobrou outdoorovou obuví. Samotný typ boty také opět závisí na ročním období. Každé nové boty si před výšlapem projděte, abyste měli jistotu, že vás nikde netlačí. I přesto si na cestu přibalte náplasti pro případ otlaků či puchýřů.

Chladné večery vyžadují mikinu

I v létě, kdy se přes den rtuť na teploměru šplhá ke 30 stupňům, je důležité mít v batohu také mikinu. Při změnách počasí je důležité se mít do čeho obléct, stejně tak i večer, když se trochu ochladí. Nezapomeňte, že v přírodě je o něco nižší teplota než ve městě. Místo obyčejné mikiny si můžete sbalit také nepromokavou bundu. Nemusíte pak s sebou nosit mikinu i pláštěnku zároveň a zabijete tak dvě mouchy jednou ranou.

Nezapomeňte ani na plavky!

Rozhodně si nezapomeňte do batohu přibalit také plavky. Ty samozřejmě nejsou povinnou výbavou pro kempování a směle se bez nich v přírodě obejdete. Koupat se totiž dá i bez oblečení, nebo třeba ve spodním prádle. Pokud ale po cestě narazíte na skvělý bazén nebo přírodní koupaliště s vyšší koncentrací lidí, budou se vám plavky hodit.