7 tipů, jak prát správně spodní prádlo
S praním spodního prádla to není tak jednoduché, jako například v případě bavlněných triček. Různé materiály, tvary, krajky a podobně, potřebují také různou péči. Asi největší kámen úrazu pak nastává u podprsenek, které praním ztrácejí svůj tvar, nicméně vyprat řádné bílé ponožky je občas také dřina. Pojďme se tedy podívat na 7 jednoduchých tipů, se kterými bude vaše prádlo čisté, a zároveň zůstane i krásné po dlouhou dobu!
1. Podprsenky, kalhotky či ponožky? Věnujte jim zvláštní péči!
Ponožky – klasické ponožky pereme společně s ostatním prádlem podobných barev. Není třeba o ně nijak zvlášť pečovat. Při velkém znečištění je však můžeme namočit před praním do kyblíku s vodou a pracím prostředkem. Pokud ponožky velmi zapáchají, přidáme do kbelíku místo pracího prostředku dezinfekci na prádlo. Pozor si dejte u funkčních ponožek – ty pereme společně s funkčním prádlem na speciální program.
Podprsenky – podprsenka by vůbec neměla přijít do pračky. Zejména u drahých a luxusních kousků s vyztuženými košíčky a kosticemi byste po pár praních mohli hodně litovat. Proto podprsenky vypereme pouze ručně; do umyvadla napustíme teplou vodu, do které přidáme trochu tekutého pracího gelu. Prádlo v ní jemně mačkáme v rukách. Poté vodu z látky vymačkáme a proces opakujeme ještě jednou, tentokrát bez pracího prostředku. Podprsenku necháme volně proschnout, nikdy ji příliš neždímáme a nepoužíváme aviváž.
Kalhotky, slipy a trenýrky – co se týče klasického bavlněného spodního prádla bez příměsi nebo s elastanem, můžeme ho prát stejně jako ostatní oděvy – roztříděné podle barev, maximálně na 40 °C, pokud výrobce neuvádí jinak. Krajkové kalhotky pereme vždy v síťce na prádlo, a pokud je materiál jiný než bavlna, neměla by teplota vody při praní přesáhnout 30 °C.
2. Volte správný přípravek na praní
Pro praní spodního prádla se nejvíc hodí tekuté prací prostředky. Je to z toho důvodu, že je snadnější je při máchání všechny odstranit z látky. U sypkých prášků je riziko, že zbytky v látce zůstanou, což může u citlivějších jedinců vyvolávat alergické reakce. Obdobně je na tom aviváž, která často kvůli své silné parfemaci způsobuje vyrážku také. Proto je dobré se jí v případě spodního prádla, které nosíme na citlivých partiích, zcela vyhnout.
3. Nezapomeňte prádlo roztřídit
Prádlo před praním třídíme podle barev, materiálů i druhu. Podprsenky, jak jsme si již řekli, nepatří do pračky vůbec. Kalhotky a trenýrky z bavlny pereme s podobnými barvami na 40 nebo 60 °C, ty jemnější nebo krajkové kousky pak musíme vložit do pytlíku či síťky na prádlo a prát maximálně na 30 °C.
4. Použijte síťku
Síťku používáme vždy na krajku. Hodí se ale i v případě ponožek, které pak nemusíme hledat po celé pračce a vytahovat je z rukávů mikin nebo z nohavic od kalhot. Do síťky není třeba vkládat bavlněné kalhotky a trenýrky.
5. Jemné prádlo, šetrný program
Nezapomínáme ani na šetrný program, který nastavujeme pro luxusní krajkové kousky, případně (pokud chceme riskovat nebo jsme-li již zvyklí) také pro podprsenky. Volíme bud program ‚ruční praní‘, praní pro šetrné prádlo (označené symbolem pírka nebo kytičky), či přímo program ‚spodní prádlo‘, který bývá označený symbolem trenýrek. Pokud vaše zařízení ani jedním z těchto programů nedisponuje, jednoduše nastavte teplotu na 30 °C a otáčky na minimum.
6. A co dezinfekce?
Kalhotky, slipy i ponožky je samozřejmě nutné zbavit všech mikroorganismů, které se v látce bezpochyby množí. Vzhledem k tomu, že většinu kousků nelze prát na více než 40 °C, je nutné použít nějaký speciální přípravek. K tomuto účelu je v drogeriích k sehnání dezinfekce na prádlo, která je naprosto neškodná a šetrná k pokožce i k látkám. Přidává se přímo do praní místo aviváže.
7. Sušení a žehlení
U 100% bavlny sušička nebo žehlení určitě nevadí. Ani u klasických ponožek (nikoliv u těch z funkčních materiálů) si s tím moc lámat hlavu nemusíte. Jemné krajkové prádlo, satén či podprsenky však rozhodně do sušičky nevkládáme. Necháme je volně proschnout rozložené na sušáku na prádlo. Žehličce se také obloukem vyhněte – mohla by látku spálit.