Cvičení na dovolené – disciplína nebo šílenost?

Každý si ideální dovolenou představuje jinak. Někdo se vidí, jak celý den stráví na plážovém lehátku opalováním a popíjením drinků, jiný je rád u bazénu nebo zkoumá památky v okolí. Někteří milují turistiku a přírodu, a nadšení sportovci si nechtějí odpírat dostatek pohybu ani na dovolené. Ať už patříte do jakékoliv skupiny, je důležité si své dny volna užít hlavně podle svých představ!

Pohyb na dovolené to není jen dřina v posilovně, ale celá škála aktivit, které ve svém běžném prostředí nemáte možnost provozovat či si je užít v takové podobě. Využijte toho naplno a dobijte baterky jógou na pláži, výšlapem divokou přírodou nebo potápěním v moři.

Nenechte se přesvědčovat 

Jak už bylo řečeno, každý si svou dovolenou představuje jinak. Je obecně zažito, že dovolená rovná se odpočinek a „nicnedělání“, proto mají někteří lidé tendence si z těch, co cvičí i na prázdninách, utahovat a přesvědčovat je, že si mají odpočinout. Pokud vám ale pohyb dělá dobře, cítíte se po něm svěže jak fyzicky, tak psychicky, není důvod s ním přestávat ani u moře či na chalupě. Nenechte si vnucovat cizí názory, ani nepropadejte dojmu, že „neumíte odpočívat“.

Ranní jóga nebo běh

Začínáte doma každý den jógou? Nenechávejte tento pěkný zvyk stranou ani na dovolené. Zejména pro tuto činnost je uklidňující prostředí jako pláž, hory nebo krásná zahrada u chaty jako stvořená a vaše chvilka jógy dostane úplně jiný rozměr. To samé platí i o běhu. Proběhnout se podél moře vám zvedne náladu o sto procent, o to více, pokud si přivstanete na východ slunce.

Trénink v hotelovém fitku 

Každý dobrý hotel má dnes posilovnu, která je plně k dispozici hostům. Vybavenost takových prostor se obvykle může rovnat vašemu oblíbenému fitku, není třeba si tedy odpírat trénink, na který jste zvyklí, ani na dovolené. Důležité ovšem je nezapomínat na tyto preference při výběru ubytování, posilovna totiž není samozřejmostí. Součástí hotelových posiloven bývá také sauna, masáže či nějaký “wellness koutek”, kde se můžete odměnit za to, že nepolevujete ani na dovolené.

Plavání jako typická prázdninová zábava i protažení svalů

Plavání a léto k sobě jednoduše patří. Ať už jste u moře, u jezera nebo u bazénu, můžete se během horkých dnů ve vodě nejen osvěžit, ale také si efektivně zasportovat. Plavání je totiž velice efektivní a protáhnete si při něm snad každý sval v těle. Po několika bazénech můžete zajít s dětmi na tobogány s dobrým pocitem, že jste něco udělali pro své tělo.

I cyklistika je skvělé zpestření dovolené

Cyklistika je jednoznačně sport číslo jedna zejména v tuzemských destinacích. Úžasná rekreace na Jižní Moravě, v oblasti nejlepších vín, kdy projíždíte chráněnou přírodou z jedné památky na druhou mezi vinicemi na kole je opravdu k nezaplacení. Při kochání se okolní krajinou ani nepostřehnete kolik kilometrů jste již na kole ujeli, protáhnete si celé tělo, dobře se zbavíte a jako bonus ušetříte za dopravu. Výhodou také je, že v takovýchto oblastech protkaných cyklostezkami si můžete kola půjčit prakticky na každém rohu za pár korun.

Plážové a vodní sporty

U moře i u jezera si můžeme užít i plážovou zábavu a různé vodní sporty. Zahrajte si badminton nebo třeba plážový volejbal naboso v písku. Z vodní zábavy je velice populární vodní lyžování, které nabízí nejen přímořská letoviska, ale také tuzemské rekreační nádrže. Trendem poslední doby je také paddleboarding. Na paddleboardu můžete surfovat, plavit se po jakékoliv vodní hladině od moře až po malé říčky, nebo klidně cvičit jógu uprostřed jezera. Stát se na prkně je ze začátku dost náročné a držením rovnováhy posilujete celé tělo.