Jak pečovat o sportovní oblečení?

Speciálním materiálům, které nám poskytují vysoký komfort při pohybu, je bezesporu nutné poskytnout speciální péči. Funkční oblečení nelze prát jako obyčejnou bavlnu. Co ale udělat proto, aby nám co nejdéle vydrželo a stále vypadalo jako nové? S těmito jednoduchými kroky se vám to určitě povede.

Čtěte štítky

Všechny oděvy, včetně těch funkčních, jsou opatřeny štítkem. Na tom je pomocí symbolů uvedeno, jak o daný kus pečovat. Určitě tyto informace respektujte. Pokud se na štítku píše, že máte prát oblečení ručně, tak do pračky prostě nepatří a mohlo by se v ní nenávratně poškodit.

Pozor na suché zipy

Suché zipy musí být před vložením do pračky vždy zapnuté. Snažte se je také přiložit co nejpřesněji k sobě. Má to jednoduchý důvod – do suchého zipu se během pracího cyklu mohou zamotat nitky a žmolky z dalších oděvů a ty pak nepůjde zapnout. Dalším problémem může být poškození oděvů v případě, že se na zip nalepí. Při jeho odstranění se mohou z látky povytáhnout vlákna nebo může žmolkovatět.

Volte vhodné prací prostředky

K praní sportovního oblečení se nepoužívá sypký prací prášek, protože na umělých materiálech může zanechávat bílé mapy. Ideální variantou jsou prací gely nebo gelové kapsle. Prádlo vyperte bez použití aviváže. Ta jej sice zjemní, ale výrazně zhorší jeho funkčnost. Oděv nebude sát pot ani dobře odvádět vlhkost. Navíc se při zpocení může stát, že se kvůli uvolněné aviváží objeví alergická reakce.

Přepněte na šetrnější program

Novější přístroje mají velké množství pracích programů. Mezi nimi téměř nikdy nechybí ani speciální program pro praní sportovního oblečení. Pračka prádlo jen jemně namáčí, buben se otáčí pomaleji a teplota vody je nižší. Takovéto praní je velmi šetrné a oděvy i funkce materiálů zůstanou nepoškozené.

Sušičku a žehličku ani nezapínejte

Tuto informaci sice zjistíte sami, pokud dodržíte hned první bod, nicméně raději ji zmíníme i zvlášť. Sportovní a funkční oblečení z umělých materiálů by se neměly dostat do kontaktu s vysokou teplotou. Drobné umělé částice, které látku tvoří, by se mohly nenávratně poškodit a oblečení se zdeformuje, ztratí svou funkčnost nebo se dokonce spálí.