Jak si při cvičení upravit vlasy, aby nepřekážely?

Ženy a dívky s dlouhými vlasy mohou mít problém s jejich úpravou při vykonávání sportovních aktivit. A vlastně nejen ženy… I mnozí pánové dnes nosí vlasy poměrně dlouhé a přitom sportují. I jim tedy budou překážet jak v posilovně, tak na žíněnce, při joggingu, plavání, míčových hrách a dokonce i při turistice. Rozhodně nedoporučujeme nosit při těchto aktivitách vlasy rozpuštěné. Lepily by se vám na obličej a zpocenou pokožku na krku, všelijak by se zacuchávaly, atd.

Jak chránit vlasy při cvičení, aby dobře vypadaly, a přitom byl účes při fyzicky náročných činnostech praktický a cvičenec či cvičenka se cítili pohodlně? Základem je udržet při cvičení vlasy co nejdále od pokožky.

Co s vlasy při cvičení a jaké zvolit účesy do fitka?

Klasickým účesem je culík. Je však důležité popřemýšlet o tom, v kterém místě si vlasy do culíku stáhnete. Jestliže je posazen příliš nízko nad krční partií, bude vám překážet při cvičení vleže – nebudete si totiž moci dobře položit nebo opřít hlavu. Druhou nevýhodou je to, že vlasy budou v podstatě ležet na krku, který se při tělesných výkonech dost potí – vlasy to ještě zhorší, neboť na krku zvýší teplotu. A výsledkem bude to, že je budete mít mokré a zplihlé, což je nejen nehezké, ale také nepříjemné.

A proto, když se rozhodnete pro culík, vyčesejte vlasy, co nejvýše to jde, a gumičku na ně navlékněte téměř u temene. Vyhnete se tak již uvedeným nepříjemnostem. A co čelenka do vlasů? No, samozřejmě. K vysokému culíku je možné zvolit ještě savou, nejlépe bavlněnou, sportovní čelenku; bude vám to slušet, vlasy nebudou překážet a rovněž vyřešíte pocení. Kdo by se chtěl zabývat složitějším účesem a umí si na hlavě vytvořit z vlasů pevnější drdol na cvičení, tak i tohle může vyzkoušet. K učesání drdolu je vhodnější používat spirálové a fitness gumičky a sponky, které dobře drží a netahají tolik za vlasy. Kdo nemá uvedené typy gumiček, může zvolit látkové gumičky do vlasů. Ty si mohou šikovné ženy dokonce ušít i doma z proužku látky, do nějž navléknou obyčejnou prádlovou gumu.

Další možností úpravy vlasů je cop. A to buď klasický, anebo francouzský. Tento účes je velmi pevný a při žádné sportovní aktivitě nebude překážet. Některé ženy si ještě i cop zatočí do tvaru drdůlku.

Rozhodně vás po žádném sportovním vyžití nemine sprcha a kvalitní šampon, eventuálně kondicionér. Jen tak můžete získat zpět svůj účes a k tomu dobrý pocit –  a to jak ze cvičení, tak i z čistých a upravených vlasů.

Pro ženy, které se cvičení a dalším sportovním činnostem věnují častěji, jsou vhodné dámské účesy krátké sportovní. Rychlá úprava, rychlé vysoušení, nikde nic nepřekáží, hlava a krk se nepřehřívají, tudíž se tolik nebudete na těchto partiích potit. Krátký sportovní účes by měli volit i muži – u těch je problém s dlouhými vlasy ještě výraznější. Muži se totiž – díky své tělesné konstituci – potí při výkonech daleko víc než ženy, což by mohly krátké vlasy pomoci vyřešit. Ale myslím, že to mnohým z vás ani nemusíme radit. Sportovně založení lidé toto většinou již vyřešili – dámy nosí elegantní sportovní účes, protože si trampoty s dlouhými vlasy zažili na vlastní kůži a nyní už vědí, co je hezké, pohodlné a praktické.  

I kratší vlasy je vhodné při cvičení nějak zabezpečit – můžete použít sponky a vlasy sepnout po stranách za ušima. Čelenka se hodí vždycky.

Avšak co s vlasy bezprostředně po sportu? Z fitness centra zpravidla odcházíte s velice dobrým pocitem, avšak pouhý pohled do zrcadla vám naprosto dokáže zkazit náladu. Vlasy rozcuchané, zplihlé, mokré! Tak co s tím?

Především před cvičením nepoužívejte žádné stylingové přípravky, tj. laky na vlasy, tužicí pěny, vlasovou hlínu či gumu, a další. Mokré vlasy by se s nimi slepily do ošklivých chuchvalců, které potom nepůjdou ani pořádně rozčesat.

U krátkých vlasů stačí po sportování použít wet look gel, který dá vlasům objem a tvar. Dlouhé vlasy můžete vyfoukat (většinou nejsou mastné, jen mokré), anebo použijte suchý pěnový šampon pro oživení neumytých vlasů. Pak už stačí účes jen lehce vytvarovat rukama, ani hřeben není zapotřebí.