Jak vybrat sportovní podprsenku?

Na běh, jógu i do fitka je sportovní podprsenka prostě nutnost. Obyčejné prádlo neudrží při pohybu poprsí na svém místě, což může mít za následek bolesti, a z dlouhodobého hlediska také negativní změny tvaru prsou. Při výběru vhodné podprsenky však narazíte na neskutečné množství různých produktů rozličných materiálů, střihů, funkcí i barev. Rozhodně se oplatí navštívit kamennou prodejnu a nenakupovat na internetu. Je totiž důležité si prádlo vyzkoušet na vlastní kůži. A čemu dalšímu věnovat pozornost?

Zvolte správnou velikost

Přijdete-li do obchodu se spodním prádlem, prodavačka vám nejspíše navrhne velikost podprsenky a tu nabídne k vyzkoušení. Jestliže vás zaskočí úplně jinými rozměry, než na které jste zvyklá, nenechte se odradit a dejte na její radu. Je velmi častým jevem, že ženy polovinu života nosí nesprávnou velikost podprsenky, a tak budete možná překvapena, jak vám tato doporučená bude sedět. 

Při zkoušení si „zacvičte“ 

V kabince se nebojte předvést trochu akrobacie a v podprsence si zacvičit. Přece jen je to oděv určený k pohybu a v klidném stavu těžko zjistíte, kde vás tlačí nebo zda opravdu drží prsa i při běhu a skákání. Asi nejdůležitější je zvednout ruce nad hlavu. V této pozici musí podprsenka zůstat na svém místě a poprsí nesmí vylézat spodním lemem ven. Pokud se při pohybu v tomto konkrétním kousku necítíte komfortně, vyzkoušejte jinou velikost nebo úplně odlišný materiál či střih.

Kvalitní materiály, pružnost a odolnost

Ještě než si podprsenku obléknete, vyzkoušejte její pružnost. Jednoduše ji chyťte za oba konce a zatáhněte. Materiál se musí dostatečně natáhnout, ale ne až příliš. To by značilo nekvalitní látku, která rozhodně nesplní svůj účel. Vybírejte také funkční a prodyšné materiály, které účinně odvádějí vlhkost z povrchu pokožky. Látka, ze které je prádlo ušito, nesmí být ani příliš tenká, nebo mít vysoký podíl bavlny. V tom případě má sklon k poškození, vytahání a změnám tvaru nebo žmolkatění.

Větší poprsí, silnější ramínka

Dámy s větším poprsím by se měli poohlížet po kouscích, které mají dostatečně široká ramínka. Nejlepší je, když má podprsenka co nejmenší výstřih na hrudi i na zádech a ramínka jsou co nejkratší. Ideální jsou takzvaná ‚racer ramínka‘ spojená v oblasti lopatek. Poskytovaná opora je pak mnohem větší. Některé podprsenky mají v oblasti pod prsy silnější látku, širší lem, vyjímatelné vycpávky nebo speciální boční díl, který prsům nedovolí žádný pohyb do stran.

Kompresní vs. Nekompresní

Kompresní sportovní podprsenky přitlačí poprsí směrem k hrudníku. Jsou vhodné pro menší až střední velikosti. Nemají totiž žádné vyztužení, kostice a obvykle spíše připomínají jakýsi crop top či krátké tílko, je tedy vhodné je nosit k legínám klidně jen tak bez další vrstvy. Hodí se spíš na „pomalejší“ sporty jako je pilates nebo jóga.

Nekompresní sportovní podprsenky více připomínají ty klasické. Košíčky jsou tvarované a mohou dokonce mít i kostice (což není při sportu příliš komfortní). Díky formování brání pohybu prsou do všech stran. Jsou tedy vhodné také pro více obdařené ženy a nárazové sporty (tanec, skoky, běh a podobně). 

Vyplatí se si připlatit?

V tomto případě se to rozhodně vyplatí. Kvalitní zpracování a funkční materiály, které opravdu dělají to, co slibují, zkrátka nejsou zadarmo. Levnější podprsenky se hodí právě na méně nárazové sporty jako je protahování, jóga a tak dále. Při většině sportů je ale vyšší stupeň opory nutný, a ten prostě levné a nekvalitní podprsenky neposkytnou. Navštivte specializovanou prodejnu se spodním prádlem nebo sportovními oděvy, kde si jistě vyberete tu pravou!