Kompletní průvodce materiály na sportovní oblečení

Vybrat vhodný oděv na sportovní aktivity může být větší oříšek, než se na první pohled zdá. Po příchodu do prodejny se sportovním oblečením najednou zjistíte, že na ramínkách visí desítky nátělníků, které se od sebe liší nejen barvou a střihem, ale také použitým materiálem. Ten nás v případě oděvu na sport zajímá asi nejvíc, jenomže jaký vybrat? Pojďme se podívat na přehled používaných materiálů a zjistit, kdy se víc hodí bavlna, a kdy sáhnout spíš po polyesteru.

Umělé materiály

Polyester

Možná jste si všimli, že polyester vypadá na oblečení pokaždé jinak. Polyesterové tričko je na pohled úplně odlišné od polyesterové mikiny. Je to tím, že tento materiál je velice variabilní a do jeho vzhledu i vlastností se dá všelijak zasahovat. Proto může být velice kvalitní, ale také nekvalitní a rychle zničitelný. Má však nespočet výhod, které se u sportovního oblečení uplatní. Je velice odolný, málo navlhá a rychle schne, je pevná a neztrácí svůj tvar, a navíc je jemný a příjemný na dotek.

Polypropylen

Tento název možná znáte spíše z obalů na potraviny. Nenechte se tím vyděsit – při běhu v polypropylenových legínách se určitě nebudete cítit jako v plastové krabičce na oběd. Tento materiál velmi rychle schne a odvádí pot od těla; nezůstává tedy mokrý a nehrozí zachlazení. Je velice lehoučký, ale zároveň odolný, navíc nežmolkovatí, takže vám tyto kousky vydrží dlouho jako nové. Menším mínusem je velmi snadné pomačkání.

Elastan (lycra)

Elastan se používá jako příměs. Oblečení s obsahem elastanu lépe drží tvar, je pružnější, a také odolnější. Na štítku jej můžeme najít nejen pod názvem elastan, ale také jako lycru nebo spandex. Sportovní oděvy s příměsí tohoto materiálu dokonale přilnou k tělu, ale zároveň poskytují volnost v pohybu.

Polyamid (nylon)

Oproti polyesteru a polypropylenu schne polyamid o něco déle a hůř také odvádí pot od těla. Je však velice pevný, odolný a pružný. Má nízkou hmotnost a je nenáročný na údržbu. Nevýhodou je jeho studený celkem nepříjemný dotek a nabití statickou elektřinou.

Siltex

Siltex je moderní funkční antibakteriální materiál. Jeho součástí je aktivní stříbro, které brání množení všech mikroorganismů a patogenů. Siltex velice dobře odvádí vlhkost, je lehký, rychleschnoucí a velmi odolný proti všem vnějším vlivům. Navíc je jemný a velmi příjemný na omak. Cena siltexového vlákna bývá o něco vyšší než u jiných materiálů, avšak oděvy jsou kvalitní a rozhodně stojí za to.

Přírodní materiály

Bavlna

Bavlna je bezpochyby skvělý materiál, který je stavebním kamenem celého oděvního průmyslu. Na sportovní oblečení se ale moc nehodí. Pokud si chcete pořídit bavlněný kousek, dbejte na to, aby ve složení byla také nějaká příměs (elastan, polyester). Bavlna sama o sobě totiž špatně drží tvar a snadno se vytahá, nasává pot a zůstává vlhká.

Merino vlna

Tato vlna pochází od oveček plemene Merino. Jedná se o perfektní přírodní funkční materiál, který disponuje výbornými termoregulačními schopnostmi, prodyšností, jemností, antibakteriálními vlastnostmi, částečně odpuzuje vodu, avšak po nějaké chvíli ji začne nasávat.

Bambus

Bambus je poměrně ekologický materiál (záleží samozřejmě na jeho původu. Vyznačuje se přirozenou UV ochranou, antibakteriálními účinky, velkou termoregulační schopností a prodyšností. Bambusové vlákno rychle schne a odvádí pot od pokožky. Je jemné a nemačká se.

Konopí

Další poměrně ekologickou záležitostí je konopí. Jeho vlákna jsou velmi hutná, takže oděv je odolný. Na sportovní oblečení se moc nepoužívá, protože jeho vlastnosti jsou podobné jako u bavlny. Opět dbejte na obsah příměsí v látce.