Oblečení na jógu – v čem se budete cítit dobře?

Ať už se chystáte na první lekci jógy nebo jste se rozhodli se jí věnovat v pohodlí domova, je dobré se vhodně obléct. Jedná se totiž o cvičení, které má posílit nejen tělo, ale také mysl. Je tak důležité, aby vás při jejím praktikování nic nerušilo, a to ani nepohodlné či nepadnoucí oblečení. Co si tedy na svou první lekci vzít na sebe, abychom se cítili dobře?

Správná velikost i střih

V případě oděvu na cvičení jógy není nutné sahat po supermoderních nepohodlných kouscích zvláštního střihu, zvolte raději klasiku. Důležité je, aby vám oblečení dobře padlo. Před nákupem si jej tedy určitě vyzkoušejte a při zkoušce si klidně udělejte dřep, zvedněte ruce a trošku se v něm protáhněte. Jen tak budete vědět, zda vybrané oblečení nikde netlačí, nepřekáží nebo se neshrnuje. Dobré je se poohlédnout po bezešvém prádle. Z oblečení také odstřihněte cedulky, které by vás při lekci mohly obtěžovat.

Funkční a přírodní materiály

Funkční materiály se rozhodně hodí pro každý sport. Jsou pružné, přizpůsobí se tělu i všem jeho pohybům, a hlavně jsou dobře prodyšné a efektivně odvádí pot. Oblečení z funkčních materiálů tedy zaručeně využijete také při cvičení jógy. Někomu však může být při meditaci příjemnější přírodní materiál na kůži. V tomto případě volte jedině 100% bavlnu, len, konopí či bambus. Dbejte na to, aby kousky neměly příměs elastanu nebo polyesteru, což není při cvičení, a tudíž nadměrném pocení žádoucí. Ideálním kompromisem by mohla být vlna merino, která pochází od oveček stejného jména. Tento materiál je vhodný po celý rok – v zimě vás zahřeje, v létě příjemně ochladí, a navíc se jedná o čistě přírodní materiál.

Legíny, tepláky nebo jen kraťasy?

Odpověď na tuto otázku závisí na preferencích každého jogína. Jestli budete cvičit v upnutých legínách, volných teplákách nebo kraťasech je tedy jedno a záleží to na tom, v čem se cítíte dobře. Opět se držte základní rady – kalhoty nesmí nikde tlačit a škrtit. Nesmí však být ani příliš volné, aby při jednotlivých cvicích nepřekážely. Dlouhou či krátkou variantu spodní části oděvu také volte dle počasí nebo teploty v místnosti. Jestliže cvičíte dynamičtější verzi jógy, preferujte kraťasy.

Tričko raději volnější

Vrchní část oděvu by neměla být úplně upnutá. Volnějším tričkem si zabezpečíte nejen maximální pohodlí, ale také lepší cirkulaci krve v těle. Opět můžete volit verzi funkční, například merino vlnu, která je paradoxně vhodná i na léto, nebo čisté přírodní vlákno. S volným tričkem to ale nepřehánějte, nemělo by vám padat při obrácených pozicích hlavou dolů. Dobrým kompromisem pro ženy může být kvalitní sportovní podprsenka. Ocení ji hlavně jogínky, které se daly na takzvanou Bikram jógu. Ta se cvičí při teplotě vyšší než 40 °C. Při cvičení klasické a pomalejší verze jógy si v chladnějších dnech nezapomeňte tričko s dlouhým rukávem, bude se vám hodit hlavně při meditaci.

S botami si starost nedělejte

A na závěr jedna pozitivní zpráva a o starost méně! Jóga se cvičí naboso, proto se při nákupech vhodného oblečení nemusíte dívat po žádných botách. I v případě, že cvičíte venku, si boty vždycky vyzujte. Většinou si vystačíte s jógamatkou.

Jestliže se lekcí účastníte také v zimě, berte si s sebou teplejší ponožky, které udrží nohy v teple, a zároveň jim na rozdíl od bot poskytnout dostatečnou svobodu. Aby vám nohy při jednotlivých pozicích neklouzaly, můžete se poohlédnout po ponožkách s protiskluzovými prvky na spodní straně.