Softshell nebo hardshell bunda

Při výběru outdoorového oblečení můžete narazit na dva pojmy – softshell a hardshell. V popiscích u výrobků samozřejmě funkce a vzhled materiálu obvykle nepopisují, a tak je na zákazníkovi, aby se ještě před nákupem v těchto materiálech nějak zorientoval.

Softshell vs. Hardshell – základní rozdíly

Softshell se vyznačuje svou lehkostí a pohodlností. Díky tomu i při pohybu poskytuje volnost a dostatečný komfort. Je poměrně elastický, takže si na své přijdou také ženy, které ocení velké množství různých střihů. Narazit můžeme na softshell s membránou či bez membrány. Membrána poskytuje velmi dobrou ochranu před vnějšími vlivy, zatímco varianta bez membrány je zase o něco prodyšnější.

Hardshell od softshellu rozhodně poznáte hned při prvním doteku. Je o něco „tužší“, spolehlivě voděodolný a velmi dobře chrání i před jinými povětrnostními podmínkami jako je mráz či silný vítr. V hardshellu jsou vždy zabudovány membrány, které sice nepropustí vlhkost dovnitř, ale nechají ji odcházet ven. Výběr hardshellové bundy je o něco složitější, protože její prodyšnost s klesající teplotou klesá. Velkou roli v tomto ohledu pak hraje střih, propustnost švů, různé větrací otvory a podobně. Zvolit musíme také počet vrstev.

Nepromokavost

Od outdoorové bundy se nepromokavost samozřejmě očekává. Softshellové bundy s membránou izolují dobře a nepropouštějí téměř žádnou vlhkost. Ty bez membrány jsou zase naopak lepší na odvádění vlhkosti z těla. Pokud zvolíte softshell, budete muset určitě udělat nějaké kompromisy a ujasnit si, co je vám přednější. Bundy bez membrány by měly mít alespoň podlepené švy. Hardshellové bundy se vyznačují naprostou nepromokavostí a ochranou před jakýmikoliv dalšími vnějšími vlivy.

Která je prodyšnější?

Co se týče prodyšnosti, vedou určitě softshellky. U těch je důraz na prodyšnost kladen více než na cokoliv jiného, proto se při pořízení opravdu kvalitní softshellové bundy nemusíte bát propocených věcí. S hardshellem je to v tomto ohledu o trochu složitější. Je totiž také dobře prodyšný, ovšem když okolní teploty přesáhnou 18 °C, jeho prodyšnost klesá. Závisí však i na jiných faktorech, například na konkrétním střihu bundy nebo na provedení švů.

Tepelná izolace

Při nepřízni počasí v terénu je tepelná izolace velmi důležitá. Bundu by nás tedy měla hlavně udržet v teple. Samozřejmě preference se mění v závislosti na ročním období. U softshellových bund se občas jako podšívka přidává fleece, který má udržovat teplo. Bohužel pak ale bunda ztrácí na prodyšnosti a veškerý pot zůstává pod ní, což může působit kontraproduktivně, jelikož propocený člověk se snadno nachladí. Pokud bychom tedy do nižších teplot vyrazili v softshellce, je výhodnější spíše oblečení pod bundou navrstvit a zvolit kousek bez fleecu.

Hardshell vás při mrazech ochrání docela dobře, je však důležité dodržet pár pravidel. Pod bundu si v chladnějších dnech berte mikinu. Ta pomůže vytvořit optimální vzduchovou kapsu pro udržování tělesného tepla. Ze stejného důvodu by měla bunda dobře sedět. Pokud bude příliš těsná, nebude pro vytvoření vzduchové kapsy prostor. Naopak v případě, že je bunda příliš volná, odchází všechno teplo pryč.

Péče o materiály

Ať už se jedná o jakýkoliv voděodolný materiál, vždy platí, že s každým praním se tato funkce zhoršuje. Je tedy dobré se častému praní vyhnout. Když už je praní nutné, základ je dobře zvolený program. Teplota by nikdy neměla překročit 30 °C a ždímání musí probíhat při nejnižších otáčkách, ideálně vůbec. Moderní pračky už většinou disponují speciálním programem pro outdoorové oblečení, který je takto přednastaven. Nikdy by se neměla používat aviváž.

Hardshellové bundy potřebují po vyprání obnovit voděodolnou ochranu. K tomu slouží impregnace. Outdoorové oděvy nikdy nežehlíme a nesušíme v sušičce. Bundu necháme volně proschnout zavěšenou na ramínku nejlépe na čerstvém vzduchu.