Tipy na sportování se psem

Parťákem na sport nemusí být jen váš lidský kamarád, ale také ten psí. Nejen vy, ale také váš psí miláček potřebuje pohyb a trošku zábavy. Ideálním řešením jsou psí sporty, u kterých se unaví a zabaví zvíře i páníček. Nejedná se o nic složitého, chce to jen trochu cviku a zájem o konkrétní sport. Až se do toho dostanete, uvidíte, že vás oba takto společně strávený čas bude naplňovat a utuží váš vztah.

Proč sportovat se psem?

Hlavním pozitivem je pohyb. Ten je zdravý pro lidi i psy, navíc si váš mazlík vybije přebytečnou energii, kterou nebude chtít investovat například do ničení věcí v bytě. Pokud budete sportování se psem brát vážně a povýšíte jej dokonce na profesionální úroveň s účastí na různých soutěžích, získáte mnoho nových přátel se stejnými zájmy, se kterými si tak budete mít vždy co říct. V neposlední řadě bude vztah mezi vámi a vaším psem opravdu pevný a stane se z vás nerozlučná dvojka.

Podle čeho svému psovi vybrat vhodný sport

Pes domácí je opravdu rozmanitý druh zahrnující nespočet ras od těch nejmenších až po ty, kteří svou váhou a silou předčí dospělého muže. Při výběru vhodného sportu je tedy nutné přihlédnout k:

  • Velikosti a rase psa
  • Přirozeným vlohám vašeho psa (lovecké, pastevecké, a podobně)
  • Fyzické zdatnosti, zdraví a kondici nejen psa, ale také psovoda

Kromě toho vás oba musí zvolený sport bavit. Pokud tomu tak nebude, vy budete otrávení a pes nebude spolupracovat, takže jestli jste po pár trénincích zjistili, že zrovna tato činnost není nic pro vás, klidně změňte zaměření a věnujte se něčemu jinému.

Agility

O tomto psím sportu slyšel asi každý. Je totiž nejoblíbenější a nejrozšířenější. Jedná se o jakousi obdobu koňských dostihů, tedy překážkový běh. Pes musí v co nejrychlejším čase zvládnout překonat všechny překážky na dráze, a to bez chyby a v doprovodu svého pána, který jej musí stíhat. Díky tomu je to ideální sport pro oba!

Dogdancing

Opět velmi známý psí sport poslední doby. Páníček se svým psem se naučí něco jako taneční choreografii, kterou pak za hudebního doprovodu předvádí. Je až neuvěřitelné, co všechno se takový pes, kterého dogdancing opravdu baví, dokáže naučit. Ostatně přesvědčte se o tom ve videích, kterých je na toto téma na internetu spousta.

Canicross neboli dlouhé túry se psem

Pro tento sport se hodí spíše větší nebo malá aktivní plemena. Nemůžete se ale hned ze dne na den vydat na 50 kilometrovou túru. Zvykejte si a postupně prodlužujte trasy. Nezapomeňte ani na vhodné vybavení jako je kvalitní batoh a boty, kvalitní připínací vodítko, přenosné misky a tekutiny. Jestliže například stanujete a nesete více věcí, můžete pořídit speciální brašny i pro psa (ty jsou určeny jen pro velká a silná plemena).

Dogfrisbee

Tato zábavná volnočasová aktivita je vhodná pro psy s láskou k aportování. Jedná se o to, že psovod hází svému parťákovi frisbee, a ten se jej snaží chytit. Kromě hry pro zábavu se dá dogfrisbee dělat i „závodně“. Zpestřením pak je vytvoření jakési choreografie za použití disku a hudby.