Už žádné výmluvy! 4 tipy pro běh za každého počasí

Déšť, kroupy, fujavice, hicy. Počasí vás může snadno demotivovat. Že jde běhat v každém počasí, vás ale může přesvědčit například závod Badwater Ultramarathon, který se běží nejteplejším a nejsušším místem Severní Ameriky, Údolím smrti. Poradíme vám 4 tipy, čím překonat nepřízeň počasí.

1. Boty jsou základ!

To ví už každý, že efektivní a zdravý běh se neobejde bez kvalitních bot. Rozhodně si pořiďte jedny na teplejší měsíce a další do zimy. Zimní model je vybaven nepromokavou membránou, která udrží chodidla v suchu i při běhu ve velkém množství sněhu. Voděodolné varianty najdete mezi silničními i terénními modely.

2. Nepodceňte ponožky

Pořádné běžecké ponožky jsou bezešvé a speciálně ušité zvlášť na levou a pravou nohu. Zimní modely jsou vysoké, aby zakryly lýtko, v některých případech jsou zpevněné v oblasti achilovky a zajišťují tak fixaci kotníku. Zpevněná část ponožky u letních modelů zase za horkého počasí odvádí pot. Termoponožky v létě nohy ochladí, v zimě z nich odvádějí vlhkost a tím zabraňují promrznutí.

3. Investujte do elasťáků

Běžecké legíny natěsno obepínají nohy a díky své pružnosti zajišťují komfort při pohybu. V teple vám stačí legíny tenké, při mírném ochlazení lehce zateplené fleecem a během chladných měsíců sáhněte po legínách s fleecem a s větruodolnou membránou. Nebojte se do elasťáků investovat a pořiďte si všechny varianty, vyplatí se to.

4. Bavlna je tabu

Pokud se chystáte jen na dvacetiminutový běh kolem bloku, určitě vám bude stačit obyčejné bavlněné dámské nebo pánské tričko. Při ambicióznějších výkonech ale na bavlnu zapomeňte. Speciální funkční materiály vás podpoří mnohem lépe. Bavlna totiž nedokáže zpracovat vlhkost a může vás na těle studit, což by hlavně v zimě mohlo vést k podchlazení.

Na závěr pár tipů pro běhání v horku

Nepodceňujte trénink ve vysokých teplotách, snadno si můžete ublížit.

  • Pitný režim

Pokud běháte často, v letních měsících byste měli vypít 2,5–3,5 litru nejlépe čisté vody. Na dlouhých tratích s sebou rozhodně noste láhev s pitím.

  • Vzdušné oblečení

Oblečte lehké oblečení z funkčních materiálů.

  • Zpomalte

Nepřepalte tempo a berte v potaz svou tepovou frekvenci. Jestliže se nebudete cítit dobře, zpomalte nebo přejděte do chůze.