Znáte terapii červeným světlem?

Už jste slyšeli o terapii červeným světlem? O zázračné proceduře, která slibuje zdraví kůže a tkání celého těla, ochranu buněk nebo celkové zlepšení a urychlení regenerace těla? Ne? tak si přečtěte tento článek. Shrnuli jsme v něm, co to vlastně terapie červeným světlem je, jak fotobiomodulace funguje i jaké má benefity.

Co je to terapie červeným světlem?

Terapie červeným světlem neboli fotobiomodulace je zjednodušeně řečeno proces, při kterém na sebe necháváte působit červené a blízké infračervené světlo. 

Rozdíly mezi červeným (RED) a infračerveným (NIR) světlem 

Červené spektrum (RED) má vlnovou délku 610 – 700 nm a je okem viditelné. Absorbováno je především povrchově skrze naši pokožkou nebo vlasy. Červené světlo tak pomáhá hlavně při kožních problémech nebo při vypadávání vlasů. Zlepšuje celkový vzhled a zdraví naší pokožky, podporuje růst vlasů a produkci kolagenu, pomáhá s vyhlazením vrásek nebo léčbou akné.

Oproti tomu infračervené spektrum (NIR) o vlnové délce 700 – 1000 nm už běžným zrakem nevidíme. Infračervené světlo navíc dokáže proniknout hlouběji do tkání a působit tak pozitivně na naše buňky, orgány, svaly, šlachy nebo klouby. NIR má například pozitivní vliv na regeneraci svalů nebo na snížení zánětlivosti v těle.

Benefity terapie červeným světlem

Terapie červeným světlem se dnes těší velké popularitě. Oblíbená je v oblasti estetické kosmetiky, mezi sportovci i mezi biohackery. A vlastně se není čemu divit. Jedná se o naprosto bezpečnou a bezbolestnou proceduru, která má řadu benefitů. Mezi ty nejzajímavější patří například:

  • zlepšení sportovního výkonu,
  • urychlení regenerace svalů, kloubů a šlach,
  • posílení endokrinních žláz,
  • snížení zánětlivosti v těle,
  • zlepšení kvality a struktury kůže,
  • podpora tvorby kolagenu – redukce vrásek, zvýšení kvality vlasů a nehtů,
  • podpora hojení ran a regenerace tkání, 
  • zvýšení mikrocirkulace krve,
  • urychlení spalování tělesného tuku,
  • ochrana buněk před poškozením,
  • zlepšení kvality spánku,
  • pozitivní vliv na náš mozek i psychiku.

Rizika terapie červeným světlem

Terapie červeným světlem je zcela přirozený proces a nemá žádné prokázané negativní či vedlejší účinky. Je ovšem dobré řídit se několika základními pravidly. Jelikož je světlo zářící z panelů poměrně intenzivní, je vhodné mít při světelné terapii zavřené oči. Také na sebe nenechávejte svítit zbytečně dlouho. Příliš velká dávka pozitivní efekt spíše ztrácí.

Jak fotobiomodulace funguje?

Fotobiomodulace využívá světelné diody, které produkují světlo o specifických vlnových délkách. To vytváří v buňkách našeho těla biochemický proces, který posiluje mitochondrie. Mitochondrie jsou tzv. buněčné elektrárny, ve kterých se vytváří potřebná buněčná energie. Molekula nesoucí energii v buňkách se nazývá ATP. Posílením mitochondrií může buňka vytvářet více ATP. A díky většímu množství ATP, a tedy i energie, mohou buňky fungovat efektivněji a rychleji regenerovat.

Jak aplikovat terapii červeným světlem

Světlo aplikujte na vybranou oblast po dobu 10 až 30 minut ve vzdálenosti 10 až 30 centimetrů. Čím menší je vzdálenost od těla, tím je síla ozáření větší a je potřeba méně času. Obecně se doporučuje začít s kratšími relacemi na větší vzdálenost. Fototerapii si můžete rozdělit do více etap (2 – 3), jejichž celkový čas by neměl přesáhnout oněch zmíněných 30 minut. Světelnou terapii můžete aplikovat kdykoliv během dne, nejlépe však ráno a ideálně nejpozději 3 hodiny před spánkem. Klíčem k úspěchu a viditelným výsledkům je samozřejmě pravidelnost.

Lze provádět terapii červeným světlem doma?

Jelikož jdou technologie nezadržitelně kupředu, můžete v dnešní době provádět světelnou terapii z pohodlí vašeho domova nebo kanceláře.