Co si obléknout na pilates

Není cvičení jako cvičení. To platí i o pilates, pro které je ideálním oděvem něco jiného než například pro jógu či běh. Jestliže jste o této skvělé, léty prověřené formě pohybu ještě neslyšeli, pojďte se s námi podívat, o co se jedná. A pokud zatoužíte po lekci pilates, poradíme vám, jak se obléknout, aby se vám cvičilo co nejpříjemněji.

Co je to pilates a k čemu je dobré?

Zakladatelem této cvičební metody je jistý Joseph Pilates, který se snažil vytvořit komplexní cvičení, při němž by se tělo rozvíjelo rovnoměrně, docházelo k nápravě držení těla, obnovení fyzické vitality a povzbuzení mysli i ducha. To se mu rozhodně povedlo, o čemž svědčí také obrovská obliba metody Pilates po celém světě.

Nezaleží zde na vaší kondici, věku ani pohlaví. Cvičení pilates je velmi nenásilné a uklidňující, téměř jako jóga. Avšak po skončení lekce budete překvapeni, jak vás bolí svaly, které jste si velmi efektivně protáhli a posílili. Tím dojde po čase i k úbytku na váze a značnému vytvarování postavy.

Pohodlí především

Vzhledem k tomu, že v některých pozicích se cvičící musí nějakou chvíli udržet a praktikování pilates má být uklidňující činnost, nesmí oblečení nijak narušovat cvičení. Zvolte tedy jemné materiály, které nikde netlačí ani neškrtí. Dobré je ustřihnou štítky, abyste se nemuseli neustále škrábat. Na pilates se hodí upnuté sportovní oblečení, volné triko raději nechejte doma, zejména ze začátku je totiž důležité sledovat, zda děláte cviky dobře.

Funkční materiály

I když se nejedná o žádné kardio, bude se sportovní oděv z funkčních materiálů hodit. Je prodyšné, pružné a dobře odvádí pot. Ideální jsou kvalitní legíny, ať už dlouhé, nebo třeba v ¾ délce. Co se týče svršku, řiďte se vždy ročním obdobím – v létě užijete top s krátkým rukávem čí tílko, v zimě zase rukáv dlouhý. Funkční materiály jako je třeba vlna merino mají jednu velkou výhodu – v létě vás ochladí a v zimě zahřejí. Investice do kvalitního oblečení se vám vyplatí.

Bez sportovní podprsenky se neobejdete

Sportovní podprsenka je naprostý základ každé ženy, která se věnuje pohybu. U pilates tomu není jinak. Nebude vás nikde tlačit ani se povytahovat nahoru pokaždé, když zvednete ruce.

Velké množství cviků se při této cvičební metodě provádí v leže, i proto je sportovní podprsenka ideální – nemá na rozdíl od té běžné zapínání, které by mohlo nepříjemně tlačit na páteř. Další výhodou je také to, že se v horkých letních měsících dá použít jako náhrada trička.

Návleky na chodidla se vám budou hodit

Pilates se stejně jako třeba jóga cvičí naboso. S botami si tedy starost dělat nemusíte. Na lekci si s sebou ale můžete vzít ponožky. V některých tělocvičnách nebo fitness centrech bývá poměrně chladno a nepříjemné pocity spojené se studenými chodidly by vám mohly cvičení narušovat. Místo obyčejných ponožek si můžete pořídit i speciální návleky na pilates, které mají na patě a špičce průstřih, takže vám nohy nebudou po podložce klouzat jako v ponožkách.

A co ještě s sebou?

Určitě si nezapomeňte vzít ručník. Poslouží vám nejen na usušení se po sprše, ale také jako pomůcky při cvičení různých pozic. Před lekcí v daném fitness centru si také zjistěte, zda budete potřebovat vlastní podložku, nebo jsou k dispozici na místě. Pak už stačí jen láhev s pitím, a hlavně chuť si zacvičit!