Indiánský běh – trénink i pro začátečníky

Začali jste s běháním a odradil vás počáteční neúspěch a náročnost tréninku? Pak pro vás možná bude lepší začít s indiánským během, při kterém se střídá běh a chůze v libovolném intervalu.

Co je to vlastně indiánský běh?

Při indiánském běhu se pravidelně střídá chůze a běh. Díky tomu, není tato aktivita tak vyčerpávající jako samostatný běh a je vhodná i pro úplné začátečníky. Když vám při běhu dojdou síly, přejdete do chůze, síly opět naberete a můžete znovu běžet. Tak moc je to jednoduché.

Pro koho je indiánský běh vhodný?

Indiánský běh je vhodný prakticky pro všechny. Ovšem najdou se výjimky jako např. lidé s velkou nadváhou, pro které je pro začátek lepší samotná chůze. 

Indiánský běh většinou provozují lidé, kteří chtějí začít běhat, ale nemají tak dobrou kondici nebo např. maminky po porodu, které se chtějí postupně dostat do formy.

Jaký zvolit interval?

Indiánský běh se neřídí žádnými předepsanými pravidly. Tuto aktivitu tak můžete provozovat zcela podle vlastních pocitů a sil. Pokud ale k tréninku potřebujete řád, můžete vyzkoušet následující trénink:

  • trénink vám zabere 25 minut
  • na začátek vyrazte rychlou chůzí a jděte takto 5 minut (ideální na rozhýbání a zahřátí)
  • poté přejděte do běhu a pokuste se vydržet 1 minutu
  • následně se vraťte opět k chůzi na dobu 2 minut
  • chůzi a běh vystřídejte celkem 5x
  • na závěr jděte 4 minuty rychlou chůzí a postupně zpomalujte

Před tréninkem i po tréninku se pořádně protáhněte. Investujte do kvalitního oblečení a běžecké obuvi. Když běžíte, nesnažte se ze sebe dostat maximum, při běhu byste měli být schopni mluvit.

Díky indiánskému běhu se z vás stane běžec

Pokud jste nikdy neběhali, možná pro vás bude i indiánský běh ze začátku náročný. Po určité době ale uvidíte výsledky a začnete se zlepšovat a intervaly běhu prodlužovat až jednou vydržíte běžet třeba celých 30 minut.

Trénink je vhodné zařadit 3x až 4x týdně. Svůj progres si zapisujte, určitě vás to namotivuje ještě k lepším výsledkům. 

Přečtěte si také: HIIT cvičení: Jak na to?

Proč indiánský běh?

Říkáte si, proč se indiánskému běhu říká indiánský? Je to proto, že tento typ běhu dříve využívali hlavně indiáni, kteří se díky němu přemisťovali i na delší vzdálenosti (např. při lovu). Střídáním chůze a běhu byli schopni zdolat desítky kilometrů denně.