Jak prát funkční prádlo, abyste ho nezničili?

Vzhledem k tomu, že funkční prádlo musí nějakým způsobem „fungovat“, je třeba jej stále udržovat v původním stavu a nepoškozené. O tyto oděvy se musíme starat jinak, než o běžné oblečení ke každodennímu nošení a bez určitých vědomostí to prostě nejde. Jestliže zrovna plníte první pračku novým funkčním oblečením, které nebylo zrovna levné, zpozorněte a přečtěte si následující rady, díky kterým vám tyto kousky vydrží opravdu dlouho.

Co je to funkční prádlo?

Funkční prádlo, jinými slovy také termoprádlo, je typ oděvu, který nás dokáže ochránit před různými nepříjemnými vnějšími vlivy, se kterými se při pobytu venku občas musíme potýkat. Mezi ty patří třeba vysoké a nízké teploty, déšť, vítr či UV záření. 

Tyto oděvy jsou vyrobeny ze speciálních vláken, které umí odvádět pot pryč z pokožky, přičemž látka nezůstává vlhká, a tak vás udrží v suchu a teple. Je také schopna regulovat tělesnou teplotu v chladu i horku. K dostání jsou různé materiály a každý z nich funguje trošku jinak. Na své si tedy přijde každý, ať už od oblečení očekává cokoliv. 

Proč potřebuje zvláštní péči?

Právě kvůli speciálnímu složení je nutné o oděvy vhodně pečovat. V případě umělých materiálů tvořených jemnými „plastovými“ vlákny hrozí jejich poškození vlivem působení příliš velkých teplot. U merino vlny zase hrozí, že oděv při praní v pračce úplně změní tvar a naruší se struktura vlněného vlákna. To kvůli poškození četnými otáčkami bubnu nebo vysokými teplotami už nikdy nebude tak jemné, pružné, a dokonce se může zmenšit až o několik velikostí.

TIP: Jak pečovat o sportovní oblečení?

Patero správného praní funkčního prádla

1. Gelový prací prostředek a absence aviváže

Nikdy nepoužívejte sypký prášek. Může ulpívat mezi vlákny a navíc zanechávat bílé skvrny viditelné zejména na tmavých kouscích. Aviváž vlákna „obalí“ a ony tak nejsou schopné fungovat tak, jak mají – nesají pot a neodvádí vlhkost.

2. Šetrný prací cyklus

Funkční prádlo perte vždy maximálně při 30 °C, pokud není na štítku uvedeno jinak. Snižte také otáčky. Ideální je prát tyto oděvy na speciální program který bývá často označen jako „sport“ nebo „outdoor“. 

3. Poloprázdná pračka

Aby se prádlo dobře vypralo i při nízké teplotě a otáčkách, a zároveň se nezmačkalo (protože jej nelze žehlit), neplňte buben pračky na maximum, ale nechte jej poloprázdný.

4. Perte ihned po ušpinění

Ihned potom, co dosportujete, prádlo vyperte. Jestliže se ve fitcentru převlékáte a propocené oblečení dáváte do tašky, nenechávejte jej v ní příliš dlouho a hned po příchodu domů jej vytáhněte. V látce se totiž téměř ihned začínají množit bakterie, které způsobují nepříjemný zápach. Není-li oblečení téměř vůbec propocené ani špinavé, můžete jej rozvěsit na čerstvém vzduchu a vyprat jej po dalším použití (pokud si jej hodláte obléct hned další den).

5. Merino vlna do pračky nepatří

Merino vlna – úžasný přírodní materiál, který poskytne naprostý komfort při jakémkoliv pohybu. Je však také náročný na péči a může se snadno poškodit. Oblečení z merino vlny se pere pouze ve vlažné vodě v rukách. Nepoužívá se aviváž ani sypký prášek. Materiál je přirozeně antibakteriální, a tak se nemusíte bát množení bakterií ani při praní v nízkých teplotách.