Jak se oblékat do kancelářské práce?

Otrhané džíny a vytahané triko se do každého zaměstnání nehodí. Na pracovní dress code si potrpí zejména ve vysoce postavených firmách, kde je potřeba zachovávat určitý formální styl jak v chování, tak v oblékání. Jak se oblékat do kanceláře společensky a zároveň se cítit pohodlně?

Business formal – pro vysoce postavené firmy se striktními pravidly

Když se řekne formální oblečení do kanceláře, pravděpodobně si představíte klasický dámský kostýmek a elegantní pánský oblek. Jedná o tzv. business formal, který se nosí především ve finančním, právním nebo obchodním prostředí. Hodí se také na důležité pracovní schůzky a porady zejména mezinárodního charakteru. 

Business formal se řídí dle přísných pravidel. Ženy mohou volit kostýmek se sukní nebo také kalhotový kostýmek. Barvy se nosí spíše tmavé, ale v létě lze sáhnout i po něčem světlejším. Rozhodně si však neoblékejte nic pestrého nebo vyzývavého a zapomeňte také na příliš vysoké podpatky nebo sandály. Nejlepší službu vám udělají tradiční lodičky. 

Pro pány je volbou číslo jedna tmavě modrý nebo šedý oblek. Pozor si dejte, aby vaše košile ani kravata nebyly příliš výrazné a vsaďte raději na střídmý vzhled. Boty volte kvalitní kožené, jako jsou třeba oxfordky.

Business casual – pohodlnější varianta společenského oblečení

V mnoha firmách tak striktní dress code po svých zaměstnancích nepožadují a povolují tzv. business casual, který působí stále velmi reprezentativně a zároveň je pro nošení trochu pohodlnější. Pokud tedy hledáte zlatou střední cestu, jak se oblékat do kanceláře, bude to pro vás možná to pravé ořechové

Ženy, které se chtějí obléci dle business casual, mohou zvolit společenské černé nebo šedé kalhoty, elegantní halenku, blejzr nebo svetřík. Jako boty jsou vhodné lodičky nebo pohodlnější mokasíny. 

Pro pány se hodí dlouhé společenské kalhoty. K tomu si lze obléci košili s dlouhým rukávem, která má decentní barvy či jemné vzory. Na to si můžete dát sako či pánský blejzr. K tomu se hodí třeba pánské společenské boty zvané derby. V létě se připouští polokošile a plátěné kalhoty. Důležité ovšem je, aby vámi zvolená značka oblečení Kenny S. byla opravdu kvalitní. Seprané oblečení plné žmolků totiž moc reprezentativně nevypadá. Takže když už do společenského oblečení investujete, určitě chcete, aby vám dlouho vydrželo.

Smart casual – nedbalá elegance pro mladé firmy

Móda do kanceláře ovšem nemusí být pokaždé tolik nezáživná. V posledních letech se ve firmách prosazuje také oblékání ve stylu smart casual, ve kterém můžete být daleko kreativnější a volit i méně formální oblečení. Dle smart casual je oblékání postaveno především na elegantně-sportovní módě, kdy formálnější kousky oblečení se nosí nahoře a uvolněnější ve spodní části.

Ženy si tak mohou obléci třeba blůzku, košili nebo elegantní top. K tomu si lze vzít kvalitní kalhoty nebo např. sukni v áčkovém střihu. Ani v tomto případě ovšem není žádoucí nic vyzývavého, jako je minisukně, topy na ramínka nebo trička nad pupík. Na nohy se hodí lodičky, balerínky a v létě to mohou být i elegantnější sandály na mírném podpatku. 

Pro muže je ideální košile, která může mít i jemný proužek, polokošile, svetr do véčka, sportovní sako či blejzr. K tomu se perfektně hodí oblíbené chinos kalhoty. Smart casual povoluje i džíny, ovšem měly by být ideálně tmavé, rovně střižené, bez děr a vyšisování. Jako obuv zvolte pánské polobotky či mokasíny. V létě lze nosit i kožené nebo plátěné tenisky. 

Oblečení smart casual se nosí především ve firmách s pohodovým přátelským prostředím, kde jsou především mladí lidé, od kterých se očekává kreativita a dynamika. Být totiž celý den v nepohodlném oblečení a botách může zhoršovat soustředění, náladu i výkonnost. A protože i pro některé vysoce postavené firmy je důležitá duševní hygiena zaměstnanců, zavádějí alespoň tzv. páteční dress code, ve kterém lze smart casual uplatnit. 

Rada na závěr

Teď už je vám určitě jasnější, jak se obléci do kanceláře. Pokud tedy například nastupujete do nové práce, na dress code firmy se rovnou zeptejte nebo se alespoň důkladně dívejte na druhé, co mají na sobě už při pohovoru. Pokud na chodbách uvidíte všechny v oblecích a kravatách, je jasné, že si asi budete potřebovat nakoupit nějaké společenské oblečení. Když tam potkáte lidi v džínách a teniskách, s oblékáním a případným faux pas si už tolik hlavu lámat nemusíte.