Výběr bot do fitka na silové sporty

Mít sílu a umět výborně techniku cviků je sice paráda, ale bez správně zvolených bot to nikdy nebude to pravé ořechové. Pojďme si tedy říct, jaké druhy obuvi se na konkrétní silový sport hodí, a kdy je naopak fajn boty odhodit úplně.

Boty na vzpírání

Jeden z nejzajímavějších silových sportů, který obdivujeme u televizních obrazovek každou olympiádu, je právě vzpírání. Proto vás určitě nepřekvapí, že boty určené na tento sport se nenazývají jinak, než vzpěračské boty.

Vzpěračské boty jsou přizpůsobené silovým disciplínám, kterým je tento sport specifický. Mluvíme tu převážně o trhu a nadhozu, ale také o s nimi souvisejícími dřepy a přemístěním.

V čem je tato obuv tak zázračná? Poznáte je hlavně tak, že mají vyvýšenou patu a poskytují dostatečný prostor pro prsty. Zároveň neobsahují výstelku a díky suchému zipu udrží vaši nohu zpevněnou.

Výhody vzpěračské obuvi

Vzpěračská bota má vyvýšenou patu a poskytuje dostatečný prostor pro prsty. Zároveň neobsahuje výstelku a díky suchému zipu drží vaši nohu zpevněnou.

Funkce tohoto vyvýšeného “podpatku” vám umožní provést větší rozsah pohybu v kotnících, a tak se vám povede např. mnohem hlubší dřep. Pokud tedy trpíte nedostatečnou mobilitou, vzpěračské boty jsou ta pravá cesta k úspěchu.

Boty na crossFit

V posledních letech je CrossFit čím dál tím známější i u nás, v České republice. S tím roste také poptávka po obuvi, která je na tento sport ideální. A jak taková bota vypadá?

Výhody crossfitové obuvi

Bota na CrossFit je specifická tvrdou patou, vyztuženou vnitřní stranou a pevnou platformou. Hlavní výhodou je stabilní a pevný postoj při provedení jednotlivých cviků. Stejně jako ve vzpírání, i v CrossFitu totiž najdeme cviky jako jsou mrtvý tah, dřep nebo přemístění.

Velké plus je hmotnost. Crossfitová obuv je velmi lehká, aby cvičence nebrzdila a pomohla mu využít veškerou dynamiku a rychlost, na kterou tak tvrdě trénuje. 

Boty na silový trojboj (powerlifting)

Kdo by to byl řekl, že na tak populární sport, jako je právě silový trojboj, není vůbec třeba vysypávat celé prasátko. Skvělé podmínky pro tahání těžkých břemen vám totiž poskytnout zcela obyčejné Conversky nebo jiné plátěné tenisky.

Výhody Conversek (tenisek)

Proč zrovna tyto obyčejné boty? Důvod je prostý – jsou pevné a dokážou kotníkům a patám poskytnout podporu a stabilitu, které jsou při disciplínách silového trojboje klíčové. Především pak u mrtvého tahu a dřepu s činkou posazenou níže na zádech (low bar). Navíc je jejich podrážka rovná a tenká, a proto jsou schopné udržet správnou oporu chodidel s podlahou.

Zkuste to naboso 

V posilovně si zvedáte jen tak pro radost a nechcete utrácet tisíce za kvalitní obuv? Jde to i na boso! Ne však ale u všech silových disciplín. Ideálním cvikem na bosé nohy je např. mrtvý tah. Na dřepy bychom vám už ale doporučili pořídit si obuv alespoň s pevnou podrážkou.

Pokud je vám bosá noha ve fitku nepříjemná, zkuste tzv. “Barefoot” boty. Zadarmo už bohužel nejsou, ale určitě je to pohodlnější a hygieničtější varianta.

Výhody “Barefoot” bot

Barefoot boty jsou specifické hlavně v tom, že skvěle napodobují bosou nohu. Ano, opravdu čtete správně. Pomáhají lépe vnímat polohu a pohyb našich nohou, přestože nejste zcela bosí.